Podwiązka ślubna – na której nodze i po co ją nosić?

Zazwyczaj niewidoczna, jednak bardzo ważna dla wielu panien młodych – podwiązka to wyjątkowy dodatek do stylizacji ślubnej. Wiąże się z nią wiele tradycji i przesądów, jednak przede wszystkim warto wiedzieć, na której nodze powinna znajdować się podwiązka i jaka powinna być?

Tradycja ewoluuje

Podwiązka to pierwotnie opaska służąca do podtrzymywania pończoch na udach. Obecnie wciąż może spełniać swoją rolę na co dzień, wtedy jednak potrzebne są dwie podwiązki, a także… pończochy! Jako podwiązka na ślub wiele lat temu stanowiła symbol czystości i panieństwa, kolejnym po welonie, bieli sukni oraz wianku.

W przypadku kreacji panny młodej w XXI wieku podwiązka na nodze najczęściej jest jedna i stanowi nietuzinkową, bo niewidoczną pod suknią, dekorację. Większość przyszłych nowożeńców sięga po podwiązkę, aby dopełnić rodzinnych i lokalnych tradycji. Dużą rolę w jej symbolice ma kolor. Biały oczywiście symbolizuje wierność i czystość. Błękitny to popularny kolor podwiązek, od razu wypełnia wymóg posiadania „czegoś niebieskiego” na ślubie. Czerwony kolor podwiązki raczej nie nadaje się na takie wydarzenie – po czerwone ozdoby na udach mogą sięgać młode kobiety wybierające się na studniówkę.

Na prawą, na lewą?

Na której nodze powinna być podwiązka pod suknią ślubną? Tradycyjnie powinna znajdować się po lewej stronie. Jednak jeśli pannie młodej jest wygodniej, bez problemu może nałożyć ją na nogę prawą, na przykład wtedy, kiedy suknia ma wysoki rozporek i odsłania udo. Najważniejsze, to poinformować o tym fakcie pana młodego, żeby szybko odnalazł podwiązkę, gdy przyjdzie czas jej zdejmowania. To właśnie świeżo poślubiony mąż powinien zsunąć ozdobę z nogi ukochanej żony po skończonym weselu.

Komfort i dobrą zabawę w trakcie wesela zapewni stabilne umieszczenie podwiązki na nodze. Niekoniecznie należy wsunąć ją tak wysoko, jak podwiązki „użytkowe”, może z powodzeniem znajdować się niewiele nad kolanem. Takie położenie zapobiega otarciom uda w trakcie tańców.

Do rzucania i do noszenia

Podwiązka może służyć do rzucania, zamiast welonu lub bukietu. Wiele pań decyduje się na założenie na jedną nogę dwóch podwiązek – jedna służy do rzucania w trakcie oczepin, druga, która powinna znajdować się dla wygody powyżej tej pierwszej – czeka na noc poślubną i pozostaje na nodze przez całe wesele.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium